تبلیغات
معلومات پزشکی - همه چیز درباره ی زایمان سزارین (1)

همه چیز درباره ی زایمان سزارین (1)

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi


 

 

سزارین, عمل سزارین,زایمان سزارین

 

 

همه چیز درباره ی زایمان سزارین (1)

 

زایمان سزارین یک جراحی بزرگ است که با شکافتن پوست روی شکم ، عضلات زیر آن و جدار رحم همراه است. به طور متوسط، 10 درصد زایمان ها در جهان به روش سزارین انجام می شود، طبق آمار رسمی در ایران حدود 25 تا 35 درصد زایمان ها به صورت عمل جراحی یعنی سزارین صورت می گیرند، در حالی که طبق آمار غیر رسمی در ایران، سزارین 5 برابر سایر نقاط جهان است.

 

امروزه در برخی از بیمارستان های ایران این آمار حتی 100 درصد نیز گزارش شده است. برخی متخصصین معتقدند که علت افزایش گرایش زنان به انتخاب زایمان سزارین، فرار از درد زایمان است. اما عمل سزارین خود با درد فراوان همراه است و عواقب منفی متعددی نیز به همراه دارد.

 

چرا در ایران آمار میزان زایمان سزارین به طور غیر متعارف بالا رفته است؟

 

علل زیادی برای این سوال وجود دارد:

 

1- پیشرفت پزشکی و تکنولوژی یکی از دلایل افزایش زایمان سزارین

 

به گفته ی برخی متخصصین بارز ترین علت آن پیشرفت پزشکی و تکنولوژی می باشد که در مواقع خطر برای مادر و جنین مفید واقع می شود.

 

برای مثال خطرات عمل جراحی به علت امکانات بی هوشی، انتقال خون و آنتی بیوتیک ها برای مادر خیلی کاهش یافته است.

 

مراقبت های نوزادی نیز پیشرفت کرده و خطرات سزارین برای نوزاد نیز کاهش یافته است.

 

همچنین روش های بهتری برای تعیین سلامت جنین در حین دردهای زایمانی وجود دارند.

 

بنابراین با مشاهده علایم خطر برای جنین و یا مادر در حین دردهای زایمانی می توان فوراً او را سزارین نمود، در حالی که این امکانات در 20 سال پیش وجود نداشت.

 

از نظر پیشرفته بودن باید تذکر داد که با این که سزارین یک عمل پیشرفته می باشد ولی یک عمل جراحی بزرگی است که در صورتی که برای بیمار واجب نباشد اصلاً عاقلانه نیست. امروزه در آمریکا هیچ پزشکی نمی تواند بدون یک علت پزشکی قابل قبولی اقدام به سزارین بیمار کند و چیزی به عنوان سزارین اختیاری که ما در ایران داریم، وجود ندارد. یعنی اگر چنین کاری را انجام دهند از نظر قوانین پزشکی توبیخ می شوند!

 

یک علت دیگر از منشاء پزشکان می باشد. متأسفانه برخی از پزشکان به خاطر این که ریسک یک زایمان مثلاً با دستگاه (واکیوم و یا فورسپس) را متحمل نشوند فوراً بیمار را سزارین می کنند و البته دستمزد بیشتری نیز دریافت می کنند.

 

سزارین باعث کاهش عوارض زایمان برای نوزاد نمی گردد.

 

2- انتخاب مادران و تفکر اشتباه زنان یکی از عوامل افزایش زایمان سزارین

 

علت دیگر افزایش تعداد سزارین، خود بیماران هستند. متأسفانه برخی از خانم ها سزارین را مثل یک پدیده ی مُد می پندارند و فکر می کنند که هر کس مدرن تر و یا امروزی تر است باید سزارین شود و حتی اصطلاحاتی مانند این که زایمان طبیعی یک نوع " توحش " است نیز گفته شده است.

 

برخی هم فکر می کنند سزارین برای نوزادشان بهتر است، چرا که " فشار " بر روی سر بچه وارد نمی شود. باید به چنین خانم هایی تذکر داد که همین فشاری که جنین تحمل می کند برای او حتی مفید هم هست چرا که با حالت مکشی که ایجاد می کند ریه های او را پاک می نماید. به همین علت است که نوزادان زایمان طبیعی مشکلات تنفسی کمتری نسبت به سزارینی ها دارند.

 

از بابت فشار بر روی سر جنین نیز نباید نگران باشند چون استخوان های سر او به نحوی هستند که این فشار را به خوبی تحمل می کنند و هیچ عارضه ای برای نوزاد پیش نمی آورد، مگر در مواردی که سر جنین نسبت به لگن مادر بزرگ باشد که در این مواقع سزارین برای مادر و جنین مفید و ضروری می باشد.

 

حتی در یک تحقیق روشن شد بچه هایی که با روش طبیعی به دنیا آمده اند، بهره هوشی بالاتری دارند.

 

از نظر مُد و مدرنی نیز باید بدانند که امروزه در کشورهای پیشرفته، زایمان طبیعی را یک موفقیت بزرگ برای زنان می دانند و سزارین را یک شکست تلقی می کنند؛ به طوری که کلوپ های حمایت از سزارینی ها تشکیل می شود تا آن ها را از نظر روحی حمایت کنند چرا که معتقدند قادر به کسب یک موفقیت بزرگ نشده اند.

 

3- علل علمی که پزشک را مجبور به انتخاب سزارین می کند

 

هر زایمان طبیعی ممکن است به سزارین بکشد به هر حال به این نکته هم باید توجه کرد که یکی از شرایط زایمان طبیعی اورژانسی شدن و اضطرار سزارین در حین زایمان است.

 

با توجه به این که 8 تا 10 درصد زایمان‌ ها نیاز ضروری به سزارین پیدا می ‌کند هر زایمان طبیعی ممکن است به سزارین ختم شود و این شرایط قابل پیش ‌بینی نیست.

 

افت ضربان قلب نوزاد، کنده شدن جفت و حوادث اورژانسی دیگر ممکن است زایمان طبیعی را به سزارین بکشد اما نباید این حوادث را عارضه ی زایمان بدانیم و مهم است بدانیم در خیلی از موارد اگر سزارین صورت نگیرد جان مادر و نوزاد در خطر می‌ افتد.

 

میزان سزارین در ایران بیش از 3 برابر نرخ جهانی است.

 

عوارض زایمان سزارین

 

با وجود پیشرفت های پزشکی و افزایش امنیت عمل جراحی، با این حال یک سزارین، خالی از خطر و عوارض نمی باشد.

 

عوارض مربوط به مادر عبارت هستند از:

 

خون ریزی های پس از عمل، لخته های خونی که در برخی از موارد بسیار خطرناک و حتی کشنده هستند، عفونت و چسبندگی هایی در رحم و لوله ها و حتی روده ها، عوارض بیهوشی و دردهای مربوط به بخیه ها.

 

پس باید به خاطر سپرد که:

 

1- روزهای بستری در سزارین برای بیمار بیشتر است.

 

2- احتمال خون ریزی بعد از زایمان بیشتر است.

 

3- دردهای لگنی و چسبندگی بیشتر است.

 

4- مدت زمانی که فرد بتواند به روال عادی زندگی برگردد بیشتر است.

 

5- احتمال نازایی بعد از سزارین نیز وجود دارد.

 

عوارض مربوط به جنین:

 

عبارت هستند از یرقان و مشکلات تنفسی.

 

البته منظور این است که احتمال بروز این مشکلات در نوزادان سزارینی بیشتر از نوزادان زایمان طبیعی است نه این که حتماً در هر نوزادی که با روش سزارین به دنیا می آید این مشکلات نیز پیش می آید و بالعکس.

 

فشاری که در حین زایمان طبیعی به قفسه ی سینه نوزاد وارد می آید کمک زیادی به تمیز کردن ریه های او از ترشحات و مایعات می کند که بر قراری یک فعالیت تنفسی عادی را برای نوزاد ایجاد می کند. البته باز هم باید تأکید نمود در صورتی که ماما یا پزشک تان تشخیص دهد که عمل سزارین برای شما و نوزادتان مفیدتر است باید سزارین انجام شود و عوارض آن با عوارض مربوط به یک زایمان طبیعی مشکل، باید سنجیده شود و هر کدام برای شما مفیدتر است انتخاب گردد.

 

یکی دیگر از عوارض زایمان سزارین، عوارض مادی آن است.

 

همان طور که قبلاً ذکر شد هزینه یک عمل سزارین و مدت بستری پس از آن، حدود 4 برابر و یا بیشتر از یک زایمان طبیعی است.


عمل سزارین عمل جراحی بزرگ است و بعد از سزارین انتظار بروز این رویدادها را داشته باشید و موارد زیر را رعایت کنید:

 

1- درد؛ که معمولا در روز اول پس از جراحی شدیدتر است و بعد از آن باید فروکش کند.

 

2- ترشح از دستگاه تناسلی که طبیعی است.

 

3- هر روز مقدار فراوانی آب بنوشید؛ بین 8 تا 10 لیوان.

 

4- از بلند کردن اشیای سنگین و از بالا رفتن از پله‌ ها خودداری کنید.

 

5- رانندگی نکنید تا زمانی که بتوانید به راحتی کمربند ایمنی را ببندید.

 

6- در صورتی که محل برش جراحی، قرمز و متورم شد، به دکترتان اطلاع دهید.

 

از نظر پزشکان، زایمان طبیعی 3 تا 4 برابر سزارین دردسر ساز است ولی تعرفه‌ هایی که به آن اختصاص داده شده خیلی کمتر از سزارین است که این موضوع نیز بر افزایش سزارین در ایران دامن می ‌زند در حالی که در کشورهای پیشرفته ی دنیا تسهیلات ویژه‌ ای را برای زایمان طبیعی اختصاص داده‌ اند که افراد را به آن ترغیب می‌ کند.

 

تحقیقات نشان داده است در کشورهایی که آمار سزارین پایین است، مادران تمایل بیشتری به انجام زایمان طبیعی دارند و عامل این تمایل، رضایت آنان از انجام زایمان واژینال است.

 

در مطلب بعدی به دلایل مورد قبول برای اجرای یک سزارین اشاره خواهیم کرد.

 

 

سزارین, عمل سزارین,زایمان سزارین

 


همه چیز درباره ی زایمان سزارین (2)

 

دلایل مورد قبول برای  زایمان سزارین


در قسمت اول این مطلب به دلایل افزایش میزان سزارین در کشور و همچنین عواض و مراقبت های لازم در آن، اشاره کردیم؛ اما به هر حال گاهی اوقات لازم است که یک مادر باردار برای به دنیا آوردن نوزادش این عمل را بپذیرد. در زیر این دلایل آورده شده است.

 

1- عدم تطابق سر جنین با لگن مادر:

 

اغلب این گونه موارد در موقع دردهای زایمانی مشخص می شوند. به این ترتیب که با وجود انقباضات زایمانی، پیشرفت زایمان خوب نیست و یا این که در معاینه ی داخلی، متوجه این عدم تطابق می شوند. البته موارد تنگی و یا اختلاف اندازه بسیار فاحش، قبل از دردها و در یک معاینه دقیق داخلی که توسط ماما یا پزشک در ماه آخر صورت می گیرد مشخص می شود.

 

2- زجرجنین:

 

زجر جنین به معنای تغییرات بارز در تعداد ضربان قلب جنین است که نشان دهنده این موضوع می باشد که میزان اکسیژن خون او کافی نیست و مواد زاید خونش بیش از اندازه است. در این صورت معمولاً عمل سزارین به طور اورژانس انجام می شود.

 

3- طرز قرار گرفتن غیر عادی جنین:

 

وضعیت طبیعی قرار گرفتن جنین به صورت سر به پایین و داخل لگن مادر است. اگر مثلاً جنین به صورت عرضی قرار گیرد امکان زایمان طبیعی وجود ندارد. در صورتی که پاهای جنین داخل لگن مادر باشد (سر او بالا باشد) در برخی موارد امکان زایمان طبیعی وجود دارد ولی اغلب مواقع، سزارین، راه انتخابی است.

 

4- مشکلات مربوط به جفت و بند ناف:

 

اگر جدا شدن زودرس جفت صورت گیرد و یا جفت به جای این که در قسمت فوقانی رحم واقع شود، بر روی دهانه رحم قرار گیرد(جفت سر راهی)، بهترین روش زایمان همان سزارین می باشد. ممکن است در حین یک دوره دردهای طبیعی، ناگهان بند ناف جنین به داخل مجرای زایمانی و جلوی سر جنین لیز بخورد. در چنین حالتی بند ناف بین سر جنین و لگن مادر تحت فشار قرار می گیرد و جریان خون و اکسیژن به جنین قطع می گردد. این مورد نیزاز موارد سزارین اورژانس می باشد.


5- سزارین قبلی:

 

قبلاً اعتقاد بر این بود که اگر خانمی یک بار سزارین شد، باید همیشه سزارین شود. البته در برخی بیماران این قانون هنوز هم حاکم است ولی امروزه اعتقاد بر این است که اگر علت سزارین قبلی، در این حاملگی وجود ندارد مثلاً حاملگی قبلی جنین به طور عرضی قرار داشته ولی در این حاملگی جنین با سر قرار دارد و بیمار در یک بیمارستان مجهز قرار دارد می تواند تحت نظر یک متخصص زنان و زایمان، زایمانی طبیعی انجام دهد. باید بیماران تفهیم شوند که در صورتی که مورد منعی برای این اقدام وجود نداشته باشد، زایمان طبیعی بسیار مطمئن تر و بی خطرتر از یک عمل جراحی بزرگی مثل سزارین می باشد، عوارض مربوط به مادر و جنین کاهش می یابد و یک فاکتور مهم دیگر یعنی هزینه نیز کاهش می یابد. هزینه یک زایمان طبیعی حدود یک چهارم عمل سزارین می باشد. البته خانم هایی که قبلاً سزارین شده اند و برش روی رحم شان به صورت طولی انجام شده نمی توانند زایمان طبیعی داشته باشند. فقط خانم هایی که برش روی رحم شان عرضی بوده و مورد منعی برای زایمان طبیعی ندارند، می توانند به این فیض برسند. (معمولاً بُرش روی شکم با بُرش روی رحم مطابقت دارد اما گاهی این طور نیست، بنابراین داشتن پرونده پزشکی با قید نوع بُرش روی رحم الزامی است).

 

6- دخالت های پزشکی بیش از اندازه در دوره دردهای زایمانی:

 

مصرف داروهای مُسکن زودتر از موقع و یا داروهای محرک انقباضات، بیش از حد مجاز، می تواند پیشرفت زایمان را کند نماید و به علت زایمان طول کشیده، سزارین انجام شود. آمار نشان داده است که بیماران تحت نظر ماماها کمتر سزارین می شوند. یکی از دلایل آن این است که ماماها کمتر از پزشکان از داروهای مختلف استفاده می کنند و علت دیگر این است که چون خود ماما نمی تواند عمل سزارین را انجام دهد، سعی می کند تا جایی که برای بیمار و جنین ضرری نداشته باشد، زایمان او را به صورت طبیعی انجام دهد.

 

7- جنین های نارس و دیررس(کمتر از 38 هفته و بیشتر از 42 هفته):

 

جنین های نارس احتمالاً تحمل فشار زایمان طبیعی را نخواهند داشت.

 

جنین های دیررس نیز به علت درشتی و اشکال در خون رسانی در زایمان طبیعی، دچار مشکل می شوند.

 

8- جنین های دارای مشکلات RH خون:

 

جنین هایی هم که مشکلات ناشی از RH خون دارند بهتر است با روش سزارین متولد شوند چون به اندازه کافی قوی نیستند که زایمان طبیعی را تحمل کنند.

 

9- چند قلویی:

 

گاهی زایمان دو قلوها به صورت طبیعی صورت می گیرد اما در اغلب موارد سزارین به عنوان بهترین راه انتخاب می شود. حاملگی های بیش از دو قلویی حتماً به صورت سزارین خاتمه می یابند.

 

10- موارد متفرقه:

 

مانند عفونت هرپسی در ناحیه تناسلی که نوعی عارضه تبخال مانند بسیار مُسری است که برای جنین خطرناک است، فشارخون بالا، تومورهای فیبروییدی، بیماری قند، ایدز مادر و دوره دردهای زایمانی که بسیار طول کشیده باشد، از موارد دیگر سزارین می باشند.

 

سابقه مرگ نوزاد‏، سابقه ی نازایی و شکم اوّل مُسن (بیش از 35 سال) نیز قابل ذکر هستند.
נערות ליווי בתל אביב
پنجشنبه 3 مرداد 1398 02:37 ب.ظ
Sexy2call Quick search and find the most up-to-date results Get a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Interested
in escort girls? Discrete apartments? Come up with a quick search by region of Israel.
נערת ליווי ברמת גן
چهارشنبه 2 مرداد 1398 11:19 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.
I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses that fit
his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. He's well-built, with
incredible arms and also a chest that stands out
about this sweater. We're standing before of each other referring
to our everyday life, what we'd like into the future, what we're interested in on another person. He starts telling me that she has been rejected loads of times.‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I say He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I wouldn't know. Everything happens for grounds right.

But let me know, you wouldn't reject me, would you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I get closer to him and kiss him.

‘Next occasion don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I like how you would think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my hindfoot in his leg, massaging it slowly. ‘What can that suits you in women? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone that knows the things they want. Someone who won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid of trying a new challenge,' he says. ‘I'm never afraid when attemping interesting things, especially in regards to making interesting things in bed ', I intimate ‘And I really like women that are direct, who cut through the chase, like you only did. To get
honest, what a huge turn on.
sexy4escort
دوشنبه 24 تیر 1398 01:27 ق.ظ
"We've got to build completely to another crescendo, cheri," he said.

"And we all are going to have an ending that is to be as none before."

His smile was decadent, his eyes were filled with lust, as well as soft skin of his hard cock
against my sex was having its intended effect. I'm feeling a stronger arousal now
as I felt his cock slide between my sensitive lips.
I felt the head of his cock push agonizingly at the doorway of my pussy, and I desired him
to thrust into me hard. Instead he pulled back and slid his hardness back approximately my clit.


I had been aching to get him inside, and I
could truthfully tell that his really need to push that wonderful hard cock inside
me was growing. His moans grew to check mine, and I knew the feeling of my wet
pussy lips to the head of his cock was getting a lot of both for of us.


"Enable the finale begin," he said, and the man slid the tip of his cock inside
me.

We both gasped because held his cock there for just a moment.
I contracted my pussy to tug him further inside, and that he threw his return at the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside
me, every time I squeezed my pussy around him.
His cock felt wonderful the way it filled me, but
I wanted everthing inside me. I rolled sideways and rested my leg
against his shoulder, and that he plunged his cock right in.
נערת ליווי ברמת גן
یکشنبه 16 تیر 1398 09:12 ق.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park
in Singapore. I'm having black coffee, he's possessing a cappuccino.
They are handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes and the most wonderful lips I've seen. They
are well built, with incredible arms along with a chest that is different for this sweater.

We're standing in front of one another talking about us, what we'd like money,
what we're seeking on another person. He starts telling me that he's been rejected loads of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ',
I have faith that He smiles at me, biting his lip.


‘Oh, I really don't know. Everything happens for reasons right.
But identify, make use of reject me, do you Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, can you mind if I kissed you at the moment?' he explained as I am closer to him and kiss him.

‘When don't ask, do exactly it.' I reply.

‘I enjoy how you think.' , he said.

For the time being, I start scrubbing my rearfoot within his leg, massaging it slowly. ‘What can you wish girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I adore determined women. Someone who knows whatever they want. A person that won't say yes because I said yes. Someone who's not afraid when trying interesting things,' he says. ‘I'm never afraid when you try new things, especially in regards to making a new challenge in the bed room ', I intimate ‘And Everyone loves girls who are direct, who cut through the chase, like you merely did. To be
honest, it really is a huge turn on.
http://meoglobac.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 04:58 ق.ظ

Really a lot of superb advice.
interactions for cialis acheter cialis meilleur pri cialis 5 mg click here to buy cialis viagra vs cialis vs levitra generic cialis pro cialis daily buying brand cialis online cialis pas cher paris we choice cialis pfizer india
http://joitbetre.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 01:01 ب.ظ

Factor clearly utilized!.
best generic drugs cialis cialis 20mg cialis 5 mg funziona enter site very cheap cialis cialis for sale south africa low dose cialis blood pressure cialis 05 cialis without a doctor's prescription cialis free trial discount cialis
http://disleloo.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 10:22 ب.ظ

You reported this well.
venta de cialis canada cialis e hiv only now cialis for sale in us safe site to buy cialis online cialis 50 mg soft tab cialis et insomni click now buy cialis brand generic cialis levitra generic cialis at the pharmacy cialis without a doctor's prescription
http://coymolink.strikingly.com/
شنبه 1 تیر 1398 05:31 ق.ظ

Cheers! Quite a lot of posts.

cialis generico in farmacia cialis prezzo al pubblico cialis patent expiration acheter cialis kamagra cialis venta a domicilio where cheapest cialis cialis uk next day prices on cialis 10 mg get cheap cialis the best choice cialis woman
cialis generico postepay
جمعه 31 خرداد 1398 01:47 ب.ظ

Nicely put. Thank you.
costo in farmacia cialis warnings for cialis buying cialis on internet cialis without a doctor's prescription enter site natural cialis cialis 20 mg cost cialis pills boards cialis 20 mg effectiveness opinioni cialis generico cialis pills in singapore
נערות ליווי
پنجشنبه 30 خرداد 1398 09:01 ب.ظ
"We have to build to an alternative crescendo, cheri," he
said. "Therefore we are going to have an ending which will be as none before."

His smile was decadent, his eyes were packed with lust, and the soft
skin of his hard cock against my sex was having its intended effect.
I'd been feeling a stronger arousal now as I felt his cock slide between my sensitive lips.

I felt the head of his cock push agonizingly at the
doorway of my pussy, and I needed him to thrust into me hard.
Instead he retracted and slid his hardness back nearly my clit.


I was aching to get him inside, and I was able to tell that his need to push that wonderful hard cock inside me was growing.

His moans grew to complement mine, and I knew
the opinion of my wet pussy lips to the head of his cock was
getting excessive for of us.

"Permit finale begin," he said, and the man slid the tip
of his cock inside me.

The two of us gasped as he held his cock there for just a moment.
I contracted my pussy to pull him further inside, and the man threw his head back with the sensation. Inch by excruciating inch he pushed his cock inside me,
each time I squeezed my pussy around him. His cock
felt wonderful as it filled me, but I desired everything inside me.

I rolled to the side and rested my leg against his shoulder, and that he plunged his cock up in.
cialis 5 mg scheda tecnica
پنجشنبه 30 خرداد 1398 08:54 ب.ظ

You suggested it perfectly!
bulk cialis sublingual cialis online cialis 5 mg schweiz cialis 20mg cialis for sale south africa comprar cialis navarr cialis daily dose generic cialis purchasing rezeptfrei cialis apotheke try it no rx cialis
cialis prezzo in linea basso
پنجشنبه 30 خرداد 1398 02:20 ق.ظ

You actually reported it perfectly!
acquistare cialis internet cialis 30 day trial coupon tadalafil 5mg cipla cialis online cilas cialis dosage amounts prezzo cialis a buon mercato cialis 20 mg cut in half buy cheap cialis in uk cialis qualitat
Buy generic cialis
چهارشنبه 29 خرداد 1398 09:54 ق.ظ

Thanks, An abundance of tips.

cialis per paypa female cialis no prescription import cialis cialis 30 day sample cialis cost cialis 200 dollar savings card cialis soft tabs for sale viagra vs cialis vs levitra cialis et insomni price cialis per pill
cialis daily coupon
سه شنبه 28 خرداد 1398 05:37 ب.ظ

Regards, Lots of forum posts!

prezzo di cialis in bulgaria cialis 20 mg cost cialis official site cilas cialis generika in deutschland kaufen generico cialis mexico cialis 5mg prix how do cialis pills work cialis 5mg prix cialis generic tadalafil buy
http://cfarater.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 08:08 ب.ظ

Information well utilized!.
il cialis quanto costa generic cialis with dapoxetine venta de cialis canada ou trouver cialis sur le net cialis canadian drugs cialis price thailand achat cialis en suisse 200 cialis coupon tadalafil recommended site cialis kanada
http://asroyfen.strikingly.com/
دوشنبه 27 خرداد 1398 05:08 ق.ظ

Many thanks, I enjoy it.
40 mg cialis what if i take we recommend cialis best buy cialis 50 mg soft tab cialis rezeptfrei link for you cialis price try it no rx cialis generic cialis with dapoxetine cialis qualitat cialis 30 day sample cialis 20 mg
http://kleenwisbe.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 03:46 ب.ظ

Very good knowledge. Thanks a lot!
cialis venta a domicilio try it no rx cialis cialis vs viagra free cialis cialis super acti cialis daily reviews online prescriptions cialis cialis 20mg viagra cialis levitra generic cialis at walmart
http://litibapc.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:20 ق.ظ

Superb material. With thanks.
enter site very cheap cialis tadalafil generic precios de cialis generico viagra vs cialis cialis sale online pastillas cialis y alcoho acquisto online cialis viagra vs cialis vs levitra cialis generico milano prescription doctor cialis
http://quimanib.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 11:17 ق.ظ

Effectively voiced certainly! .
we choice cialis uk cialis dosage recommendations cialis generico online fast cialis online acheter cialis kamagra cialis with 2 days delivery cialis 200 dollar savings card india cialis 100mg cost cialis generisches kanada cialis 100 mg 30 tablet
http://hybnauta.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 09:01 ب.ظ

Useful tips. Thanks.
precios cialis peru tadalafilo recommended site cialis kanada callus cialis patentablauf in deutschland cialis for sale miglior cialis generico cialis side effects prezzo di cialis in bulgaria cialis 20 mg cut in half
http://taypregan.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 06:54 ق.ظ

You said it perfectly.!
does cialis cause gout cialis generico in farmacia cialis online nederland buy online cialis 5mg we like it cialis price cialis generisches kanada enter site 20 mg cialis cost generic cialis at the pharmacy cialis farmacias guadalajara cialis 5 mg para diabeticos
http://loitaver.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:42 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
cialis 5 mg scheda tecnica cialis 100 mg 30 tablet only here cialis pills we recommend cheapest cialis comprar cialis navarr cuanto cuesta cialis yaho cheap cialis buying cialis in colombia brand cialis generic cialis official site
Buy cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 03:03 ق.ظ

Thank you. I enjoy this!
click here to buy cialis cialis australia org order cialis from india cialis alternative cialis 30 day trial coupon what is cialis wow cialis tadalafil 100mg acheter du cialis a geneve cialis 5 mg funziona cialis 5 mg buy
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 08:57 ق.ظ

Wow all kinds of beneficial facts!
cialis coupon cialis efficacit cialis rckenschmerzen price cialis best buy cialis online legal cialis 10mg prix pharmaci cialis for sale in europa dose size of cialis cialis para que sirve chinese cialis 50 mg
http://cialisvie.com/
دوشنبه 20 خرداد 1398 03:59 ق.ظ

Thanks! Loads of facts.

cialis farmacias guadalajara we like it cialis price cialis e hiv buying cialis in colombia cialis kamagra levitra estudios de cialis genricos tadalafil 20mg cialis prices in england cialis generico lilly cialis uk
cialisvie.com
شنبه 18 خرداد 1398 09:53 ب.ظ

Regards, Helpful information.
il cialis quanto costa cialis lowest price purchasing cialis on the internet side effects of cialis cialis sicuro in linea usa cialis online buy cialis uk no prescription cialis coupon american pharmacy cialis legalidad de comprar cialis
לופטים בחיפה
سه شنبه 7 خرداد 1398 08:41 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to book, search
by region, find in a few minutes a villa for rent
by city, various rooms lofts and villas. Be impressed by the photos and data that the
site has to provide you. The website is a center for everybody the ads inside field, bachelorette party?
Like a pal who leaves Israel? Regardless of what the key reason why it's important
to rent a villa for a potential event or simply just a team recreation ideal for any age.
The website is also the middle of rooms by the hour, which is already another subject, for lovers who are seeking a luxurious room equipped for discreet entertainment which has a spouse or lover.
Whatever you want, the 0LOFT website constitutes a search for you to find rentals for
loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
look here
یکشنبه 5 خرداد 1398 12:27 ب.ظ
I'm pretty pleased to uncover this site. I wanted to thank you for ones time
just for this fantastic read!! I definitely enjoyed every little bit of it and i
also have you book-marked to look at new things
in your blog.
eargo
جمعه 27 اردیبهشت 1398 04:49 ب.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I definitely enjoyed reading it,
you may be a great author.I will remembner too bookmark our blog and will come back in the foreseeable future.
I want to encourage you to continue your great posts, have a
nice morning!
agrandar el pene
چهارشنبه 11 اردیبهشت 1398 02:22 ق.ظ
I am genuinely glad to glance at this web site posts which includes
plenty of useful information, thanks for providing these
kinds of statistics.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30