تبلیغات
معلومات پزشکی - مطالب بهمن 1391

بیماری بهجت چیست؟

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi

بیماری بهجت چیست؟


سندرم یا بیماری بهجت (Behcets) اختلالی است که چندین دستگاه بدن را درگیر کرده و جزو بیماری های روماتولوژیک طبقه بندی می شود. این بیماری اغلب در افراد جوان بروز می کند و مردان و زنان به یک نسبت درگیر آن می شوند.


زخم دهان در بیماری بهجت

این بیماری بسیار نادر می باشد. در این بیماری رگ های خونی ملتهب می شوند، اما هنوز نمی دانیم علت التهاب رگ های خونی چیست.

 

این بیماری ممکن است جزو اختلالات خودایمنی باشد، به این معنا که سیستم ایمنی به طور اشتباهی به برخی از سلول های سالم حمله می کند.

 

علائم بیماری بهجت

التهاب در این بیماری منجر به بروز علائم متعددی می گردد و در ابتدا ممکن است این علائم را ناشی از بیماری بهجت ندانید. این علائم از فردی به فرد دیگر فرق می کند و علائم به خودی خود می آیند و می روند. علائم بستگی به منطقه درگیر این بیماری دارد.

 

مناطق شایع درگیر در این بیماری عبارتند از:

1- دهان: زخم دردناک دهان شبیه زخم های سرطان است و یکی از شایع ترین علامت ها می باشد. به یک باره ضایعات دور دهان تبدیل به زخم های دردناک می شوند. معمولا این زخم ها بعد از 7 تا 21 روز التیام می یابند، اگرچه این زخم ها دوباره بوجود می آیند.

 

2- پوست: ضایعات پوستی نیز در این بیماران وجود دارد. مشکلات پوستی می تواند متفاوت باشد. برخی افراد، زخم های جوش مانندی را در بدن دارند. سایر افراد، برآمدگی های قرمز و حساس را به خصوص در پایین پاها دارند.

 

3- چشم: این بیماری موجب التهاب چشم ها نیز می شود. قرمز شدن، دردناک بودن و تاری دید از علائم چشمی این بیماری است. التهاب در عروق خونی شبکیه چشم رخ می دهد و یک عارضه جدی را بوجود می آورد.

برخی محققان بر این باورند که ویروس ها و یا باکتری ها در افرادی که ژن های مخصوص این بیماری را دارند، ممکن است از عوامل خطر بروز این بیماری باشند

4- اندام تناسلی: افراد مبتلا به این بیماری، زخم هایی را در اندام تناسلی دارند. معمولا زخم ها در کیسه بیضه و یا فرج (مادگی) رخ می دهد. زخم ها به صورت ضایعه قرمزرنگ ظاهر می شوند. معمولا زخم های اندام تناسلی دردناک هستند.

 

5- مفاصل: ورم و درد مفاصل نیز یکی دیگر از علائم این بیماری است. اغلب ورم و درد مفاصل، زانو را درگیر می کند. قوزک پا، آرنج ها و یا مچ دستان نیز ممکن است درگیر شوند. علائم ممکن است 1 تا 3 هفته باقی بماند و خود به خود از بین برود.

 

6- سیستم عروقی: التهاب در رگ ها و شریان های بزرگ نیز ممکن است در افراد مبتلا رخ دهد. هنگامی که لخته خون بوجود آید، قرمز شدن، دردناک بودن و ورم در بازوها و یا پاها دیده می شود. در حقیقت، علائم این بیماری به علت التهاب عروق (واسکولیت) می باشد. التهاب در شریان های بزرگ باعث آنوریسم (ورم دیواره رگ) و باریک شدن عروق و یا انسداد رگ می شود.

 

7- دستگاه گوارش: علائم این بیماری در دستگاه گوارش شامل شکم درد، اسهال و یا خونریزی می باشد.

 

8- مغز: این بیماری می تواند موجب التهاب مغز و سیستم عصبی گردد که باعث سردرد، تب، سرگیجه، عدم تعادل و یاسکته می گردد.

 

علل بیماری بهجت

پزشکان هنوز علت واقعی این بیماری را نفهمیده اند.

به هر حال عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد این بیماری نقش دارند.

چندین ژن در رابطه با این بیماری یافت شده است.

برخی محققان بر این باورند که ویروس ها و یا باکتری ها در افرادی که ژن های مخصوص این بیماری را دارند، ممکن است از عوامل خطر بروز این بیماری باشند.

سندرم بهجت

عوامل خطر بیماری بهجت

- سن: این بیماری در بین زنان و مردان 20 تا 30 ساله شایع است، کودکان و نوجوانان نیز ممکن است به این بیماری مبتلا شوند. اگر این بیماری در سنین کم رخ دهد، علائم آن خطرناک تر می شود.

 

- موقعیت مکانی: مردمان ترکیه، ایران، عراق، ژاپن و چین بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

 

- جنسیت: اگرچه این بیماری هم مرد و هم زن را تحت تاثیر قرار می دهد، اما معمولا در بین مردان شایع تر است.

 

- ژن: ژن های مخصوصی یافت شده اند که در ارتباط با بروز این بیماری می باشند.

 

- سیگار کشیدن: مواد شیمیایی موجود در سیگار می تواند موجب تخریب DNA گردد و این تخریب موجب افزایش ابتلا به این بیماری می شود.

 

عوارض بیماری بهجت

علائم این بیماری می آید و می رود و این علائم بعد از 20 سالگی، کمتر خطرناک می باشد.

التهاب چشمان می تواند منجر به کاهش بینایی و حتی کوری شود.

 

تشخیص بیماری بهجت

- پزشک با دیدن علائم می تواند این بیماری را تشخیص دهد.

با بررسی آزمایش خون و دیگر آزمایشات لازم، پزشک می تواند از رد دیگر بیماری ها مطمئن شود.

از آنجایی که تقریبا همه افراد مبتلا به این بیماری، زخم دهان دارند، پس وجود زخم دهانی نشانه ای از این بیماری می تواند باشد

اگر زخم های دهانی طی 12 ماه، حداقل سه بار بوجود آمده باشند نیز معیار تشخیص این بیماری می باشد.

 

برای درست تشخیص دادن این بیماری حداقل به دو نشانه دیگر نیاز دارید، از قبیل:

- زخم های تناسلی مکرر

- علائم التهاب در چشمان

- بثورات و یا زخم های پوستی همانند جوش

- مثبت بودن آزمایش Pathergy : در این آزمایش، پزشک سوزن استریل را وارد پوست شما می کند و دو روز بعد، آن منطقه را مورد بررسی قرار می دهد. اگر این آزمایش مثبت بود، یک برآمدگی کوچک و قرمز رنگ در زیر آن منطقه پوستی که سوزن وارد شده، دیده می شود.

وجود این برآمدگی نشاندهنده آن است که آسیب جزئی باعث فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی می شود.

 

درمان بیماری بهجت

هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.

عواملی همچون سن و جنس بر درمان های تجویز شده توسط پزشک تاثیر دارند.

به طور کلی برای کنترل علائم، پزشک تجویزهای زیر را می کند:

- کرم ها، ژل ها و یا پمادهایی برای پوست

شستشودهنده های دهان

قطره های چشم

کورتیکواستروئید برای کنترل التهاب

- داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی

- داروهای تنظیم کننده فعالیت سیستم ایمنی

 

مقابله با بیماری بهجت

- در زمان درد، استراحت کنید.

- ورزش کنید. هنگامی که انرژی دارید، فعال باشید. پیاده روی و یا شنا می تواند در شما احساس بهتری را ایجاد کند.

- وزن خود را کنترل کنید. داشتن رژیم فقیر باعث بروز این بیماری نمی شود، اما توصیه می شود که رژیم متعادل با مقدار زیاد میوه ها و سبزیجات مصرف کنید. مصرف چربی و قند را کم کنید.

- با افراد مبتلا به این بیماری در ارتباط باشید.
182 نوع باکتری روی پوست هستند

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi

182 نوع باکتری روی پوست هستند

باکتری ها

تا به حال به باغ‌ وحشی رفته‌اید که 180 نوع حیوان مختلف در آنجا در کنار هم زندگی کنند؟ تصورش را بکنید، چنین باغ ‌وحشی با این همه حیوانات گوناگون، دیدنش چه لذتی خواهد داشت! محققان می‌گویند همه ما همین الان چنین باغ وحشی را روی دست‌های خودمان داریم! یعنی اگر می‌توانستیم یک جفت عینک که قادر بودند کار میکروسکوپ را انجام دهند به چشمان‌مان بزنیم، 182 نوع باکتری گوناگون را با شکل‌ها و رنگ‌های مختلف روی پوست‌مان می‌دیدیم که همانند حیوانات یک باغ وحش در کنار هم زندگی می‌کردند.

البته برخی از این باکتری‌ها فقط گاهی اوقات، سر و کله‌شان روی پوست ما پیدا می‌شود، ولی برخی دیگر همیشه مهمان پوست ما هستند.

شاید با این حرف ها، حسابی از بابت وجود این همه مهمان ناخوانده نگران شوید و به این فکر بیافتید که صابون‌ها و مایع‌ دستشویی بهتری تهیه کنید، ولی اصلا جای نگرانی نیست. بلکه مارتین بلاسر- متخصص میکروب‌شناسی از دانشگاه پزشکی نیویورک - در این باره می‌گوید: «بسیاری از باکتری‌های روی پوست، زندگی مسالمت‌آمیزی با ما دارند و حتی بعضی از آنها برای ما بسیار مفیدند.» پوست وسیع‌ترین عضو بدن است که تمامی سطح بدن را پوشانده است، بنابراین بعید به‌نظر نمی‌رسد که این سرزمین وسیع، ساکنان زیادی هم داشته باشد.

دکتر بلاسر و همکارانش در مطالعه خود از پوست بازوی شش فرد جوان نمونه‌برداری کردند تا بتوانند ساکنان وسیع‌ترین عضو بدن را سرشماری کنند. سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: « 182 گونه ی متفاوت از باکتری‌ها روی پوست سالم زندگی می‌کنند که به ‌نظر می‌رسد این تعداد به 250 گونه نیز برسد». متخصصان می‌گویند که یک باغ‌ وحش خوب، معمولا فقط 100 تا 200 حیوان گوناگون دارد. با این حساب فقط پوست بازوی انسان به تنهایی، یک باغ‌ وحش تمام عیار از انواع باکتری‌هاست.

باکتری ها، هم خوب دارند و هم بد

باکتری‌ها موجوداتی تک سلولی می باشند که گفته می‌شود قدیمی‌ترین ساکنان زمین هستند. خیلی‌ها خاطره خوشی از باکتری‌ها ندارند و آنها را مسئول برخی بیماری‌های پوستی مثل آکنه، باد سرخ و جذام می‌دانند. ولی باکتر‌ی‌هایی در بسیاری از مناطق پوست و مخاط زندگی می‌کنند که نقش مهمی در حفظ سلامت بدن شما بر عهده دارند، مثلا باکتری‌های ساکن دستگاه گوارش، وظایف سخت و طاقت‌فرسایی را بر عهده دارند و بدون این باکتری‌های مفید، بدن انسان نمی‌تواند سالم بماند.

متخصصان می‌گویند: تعداد باکتری‌های موجود در بدن انسان نسبت به سلول‌های بدن یک به 10 است، یعنی تعداد باکتری‌های بدن، یک دهم سلول‌های بدن است. سرپرست این گروه تحقیقاتی می‌گوید: «بسیاری از باکتری‌های ساکن سطح پوست برای سلامت آن مفیدند. بنابراین اگر شما با شست و شوی مکرر، این باکتری‌ها را از سطح پوست خود پاک کنید، سلامت پوستتان را به‌ خطر خواهید انداخت.»

DNA انگشت می‌زند

پیش از این نیز مشخص شده بود که تعداد زیادی باکتری روی پوست بدن زندگی می‌کنند، ولی روشی که این گروه تحقیقاتی برای ردیابی این باکتری‌‌ها استفاده کرد، منحصر به فرد بود. آنها از روشی بر اساس شناسایی DNA باکتری‌ها استفاده کردند که به دانشمندان این امکان را می داد که سرشماری دقیقی از تعداد باکتری‌های سطح پوست به عمل آورند.

با استفاده از این روش جدید، دانشمندان موفق به شناسایی 8 درصد باکتری‌های سطح پوست شدند که تا کنون کشف نشده بودند.

از میان تمام باکتری‌های سطح پوست، چهار خانواده از ساکنان اصیل و قدیمی پوست به شمار می‌روند که همیشه روی پوست مان زندگی می‌کنند که شامل استافیلوکوک، استرپتوکوک، پروپینی باکتریا و کورنیا باکتریا‌ هستند. این چهار خانواده، حدود نیمی از باکتری‌های سطح پوست را تشکیل می دهند. تجمع باکتری‌ها، گاهی به سطح پوست می‌آیند و گاهی می‌روند. جالب است بدانید روی سطح پوست هر یک از شما، هر از چند گاهی، جمعیت باکتری‌ها تغییر می کند، ولی یک گروه از باکتری‌ها همیشه در آنجا باقی می‌مانند.

این گروه تحقیقاتی در مطالعه خود از سه خانم و سه آقا دعوت به همکاری کرد و از باکتری‌های سطح پوست هر دو جنس نمونه‌برداری کرد. به نظر می‌‌رسد تفاوت‌هایی در تعداد باکتری‌های سطح پوست خانم ها و آقایان وجود دارد.

ژل‌های ضدعفونی‌کننده

ژل ضدعفونی کننده دست

به تازگی محصولاتی به بازار آمده است که به ‌عنوان ژل‌های ضدعفونی‌کننده دست نامیده می شوند. شاید شما این محصولات جدید را در داروخانه‌ها دیده باشید. با استفاده از این ژل‌های جدید می‌توان باکتری‌های سطح پوست را کاهش داد، همان کاری که آب و صابون انجام می‌دهند. این محصولات، الکل دارند. هنگامی که شما به آب و صابون دسترسی ندارید، می‌توانید برای ضدعفونی کردن پوست دستتان از این ژل‌ها استفاده کنید. تولیدکنندگان این محصولات می‌گویند که این ژل‌ها بسیار سریع عمل می‌کنند و اثری روی پوست شما باقی نمی‌گذارند. پس از استفاده از این محصولات، شما احساس نخواهید کرد که پوستتان چسبناک شده است. در برخی از این محصولات، فرآورده‌های نرم‌کننده ی پوست مثلآلوئه‌ورا نیز افزوده شده اند.

برخی از این نوع ژل‌ها علاوه بر باکتری‌ها، قادرند قارچ‌ها و ویروس‌های موجود در سطح پوست را نیز در عرض چند ثانیه از بین ببرند. به این ترتیب این ژل‌ها به حفظ بهداشت پوست کمک شایانی‌ کرده و از بسیاری از عفونت‌ها پیشگیری می‌کنند.

یکی از مشکلات استفاده ی طولانی‌مدت از این ژل‌ها، خشکی پوست است، به همین دلیل، موادمرطوب‌کننده و نرم‌کننده به آنها اضافه می‌شود.

زخم‌های پوست‌تان را جدی بگیرید

با وجود این همه باکتری روی سطح پوست‌، نباید زخم‌های پوست تان را ساده بگیرید و به راحتی از کنار آنها بگذرید. خیلی اوقات بدون اینکه خودتان متوجه شوید، خراش‌های ریزی روی پوست ایجاد می‌شوند که میکروب‌ها می‌توانند از این محل ها وارد بدن شوند. باکتری‌ها می‌توانند به سرعت به لایه‌های عمقی‌تر پوست رفته و وارد گره‌های لنفاوی شوند و از آنجا به همه جای بدن پخش شوند.

بنابراین برای جلوگیری از بروز عفونت در پوست:

* هر روز باید زخم تان را با آب و صابون بشویید.

* از یک کرم یا پماد آنتی‌بیوتیک روی زخم تان استفاده کنید.

* بانداژی که روی زخم تان می‌گذارید باید کاملا تمیز باشد، زیرا به نابودی باکتری‌ها کمک شایانی می‌کند. این بانداژ را مرتب عوض کنید.

تورم، قرمزی، درد و ترشحات چرکی همگی نشان‌دهنده عفونت پوست شماست. در این شرایط هرچه سریع‌تر با پزشک مشورت کنید.عوارض داروهای ضدحساسیت

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi

عوارض داروهای ضدحساسیت


همه افرادی که مبتلا به حساسیت یا آلرژی هستند، برای رهایی از علائم این بیماری، از داروهایی برای کنترل حساسیت خود استفاده می کنند.

دامنه عوارض استفاده از داروهای ضدحساسیت یا آنتی هیستامین، از خفیف تا شدید است. از عوارض خفیفی مثل خواب آلودگی، سوء هاضمه تا عوارض شدید که ممکن است تهدید کننده زندگی فرد باشد.


داروهای ضد حساسیت

عوارض گوارشی

عوارضی مانند ناراحتی معده، احساس تهوع و استفراغ و اسهال از مهم ترین عوارض استفاده از داروهای ضدحساسیت برای دستگاه گوارش می باشند.

برای کاهش این علائم داروهای مربوط به حساسیت را با چند لیوان آب میل کنید.

خوردن ماده غذایی قبل از استفاده از داروهای ضد حساسیت، برای خالی نبودن معده از دیگر راهکارهای کاهش عوارض آن برای دستگاه گوارش می باشد.

 

عوارض گردش خون

افرادی که حساسیت دارند، تجربه احساس گیجی و منگی را پس از مصرف داروهای ضدحساسیت دارند.

خیلی از این داروها سبب می شوند ضربان قلب نامنظم شود( معمولا تندتر از حد معمول می زند).

مصرف داروهای ضدحساسیت سبب تنگ شدن رگ ها می شود و جریان خون را کند می کند

عوارض پوستی

مشکلات پوستی یکی از شایع ترین عللی است که فرد را به نزد پزشک می آورد. یکی از علل مشکلات پوستی حساسیت می باشد، مخصوصا هنگامی که خارش جزء ثابت این مشکل باشد.

همزمان با استفاده از داروهای ضدحساسیت، احتمال ابتلا به جوش، کهیر بر روی پوست زیاد می شود.

خارش پوست یکی از عوارض ناشی از استفاده این نوع داروها می باشد.

اگر همزمان با مصرف داروهای ضدحساسیت، مشکلات پوستی از این قبیل برایتان رخ داد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

اسپری آنتی هیستامین

 

 

عوارض عصبی

داروهای آلرژی بر روی سیستم عصبی اثر می گذارند، اگرچه خیلی نادر می باشد.

یکی از عوارض آنها، لرزش بدن و تشنج های غیر قابل کنترل می باشد.

یکی دیگر از عوارض آن بر روی دستگاه عصبی، توهم بعد از مصرف بعضی از انواع داروهای ضد حساسیت می باشد.

اگر احساس توهم کردید، حتما با پزشک خود تماس گرفته و او را در جریان قرار دهید.

 

 

عوارض دیگر

از عوارض دیگر ناشی از مصرف داروهای ضدحساسیت می توان به خواب آلودگی، عصبی بودن، احساس ضعف، اضطراب و نگرانی اشاره کرد.

همزمان با مصرف داروهای ضدحساسیت، خواب فرد بیشتر شده و به سختی از خواب بیدار می شود.

در برخی موارد نادر، فرد احساس ورم در  بعضی اعضای بدن خود دارد، مانند پاها، دست‌ها، صورت، لب‌ها و یا گلو.

قبل از این که این‌گونه عوارض به مشکل حادی تبدیل شود، باید حتما به پزشک مراجعه کرد.

 

دکونژستانت ها

از پرکاربردترین داروهای آلرژی می توان به دکونژستانت ها (برطرف کننده گرفتگی مجاری تنفسی) اشاره کرد.

خیلی از انواع آلرژی ها که با ایجاد گرفتگی بینی و سینوس ها، برای افراد ایجاد ناراحتی می کنند، با مصرف این نوع داروها برطرف می شوند. اما این داروها نیز خالی از عوارض نیستند.

از عوارض آنها می توان به  قرمز شدن چشم ها، سردرد و دردهای موضعی اشاره کرد.

بعضی از مصرف کننده ها نیز به عوارضی چون نامنظمی ضربان قلب، بی خوابی و اضطراب دچار می شوند.

افرادی که از قطره های چشمی استفاده می کنند باید مطلع باشند که ممکن است عوارضی مانند آسیب رگ های چشمی در انتظارشان باشد.

افرادی که مشکلات قلب و فشار خون بالا دارند نباید از دکونژستانت ها استفاده کنند، زیرا باعث افزایش ضربان قلب می شوند.پرلوتون

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi

پرلوتون:


آمپول پرولوتون Proluton Depot نام ژنریک، Hydroxyprogesterone Caproate USP حاوی 250 میلی گرم پروتولون دپوت، پروزسترون طولانی اثر که برای موارد تهدید به سقط، سقط تکراری، ناباروری ناشی از نارسایی جسم زرد، و آمنوره اولیه و ثانویه به کار می رود. 
در موارد سابقه هرپس در بارداری و تومورهای کبدی نباید استفاده شود. در مورد آثار جنینی این دارو مطالعه کافی صورت نگرفته است ولی در حال حاضر عوارض جنینی خاصی اثبا ت نشده است.
 در صورت تجویز توسط پزشک، منافع باید در مقابل معایب سنجیده شود


سایت های پزشکی

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi

   

 

http://atgenetics.com

موتور جست و جوی ژنتیک

 

www.hgsa.com.au

اطلاعات و منابع در مورد ژنوم انسانی

 

http://gslc.genetics.utah.edu

منبعی برای درک بهتر ژنتیک

 

www.genetichealth.com

سایتی در مورد ژنتیک

 

چند تا سایت در مورد چشم پزشکی :

www.aao.org

اطلاعاتی در مورد آناتومی چشم بیماریها و درمان آنها

www.eyecareindia.com

مراقبت از چشم لنز عینک و عمل جراحی لیزر چشم

www.ophthoguide.com

موتور جستجو در مورد چشم و بیماری های مربوط

www.randeye.com

مقالات در مورد مراقبت های چشمی

www.lasereyesurgeryfyi.com

اطلاعاتی در مورد جراحی های لیزری چشم


چند سایت مربوط به قلب :

www.askaheartsurgeon.com

پاسخ به سوالات مربوط به بیماری های قلبی توسط یک جراح

www.cardioguide.com

بانک اطلاعاتی بیماری های قلبی

www.globalcardiology.org

سایتی برای متخصصین قلب و پزشکان عمومی

www.heartdiseasej.com

مجله پزشکی در مورد قلب

 چند سایت در مورد آناتومی :

www.bartleby.com/107

کتاب آناتوی گری روی اینترنت

www.ear-anatomy.com

آناتومی استخوان تمپورال

www.eatonhand.com/hom/hom033.htm

آناتومی دست انسان

www.med.umich.edu/irc/atlas/atlas.html

آموزش آناتومی با تصاویر

www.karger.ch/journals/ann/ann-jh.htm

نشریه آناتومی و جنین شناسی

http://drugs.roham.ws

اطلاعات دارویی

www.iranseminars.info

پایگاه اظلاع رسانی سمینار های ایران

www.hbi.ir

مرکز تحقیقات کاربردی دارویی تبریز

 

 تعدادی سایت مربوط به پزشکی :

www.pezeshkonline.com

اطلاعات و لینک های پزشکی

www.iranmed.net

اطلاعات حرفه ای پزشکی و تجهیرات پزشکی

www.tehrandoctors.com

راهنمای پزشکان تهران

تعدادی از سایت های پزشکی ایران :

www.razihealthfoundation.com

بنیاد رازی

www.mohem.gov.ir

وزارت درمان و آموزش پزشکی

www.irrcs.org

سازمان هلال احمر

www.ams.ac.ir

آکادمی علوم پزشکی

www.iranianhemophiliasociety.org

کانون هموفیلی ایران

www.pastor.ac.ir

انیستیتو پاستور ایران

www.ibto.ir

سازمان انتقال خون ایران

سایت های مربوط به فیزیولوژی :

www.med.ufl.edu/phys

بخش فیزیولوژی دانشگاه فلوریدا

www.louisville.edu/medschool/phisiology

اجرا و حمایت کننده پژوهش در جهت پاسخ به سوالات فیزیولوژی

www.hapsweb.org

سایتی برای ارتباط اساتید آناتومی و فیزیولوژی

www.mesrc.org

موضوعات آموزشی در مورد سلامتی قلبی و تنفسی

http://jap.phisiology.org

مقالات پژوهشی در مورد فیزیولوژی عملی۱۱ ماده غذایی مفید در دوران بارداری

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi

۱۱ ماده غذایی مفید در دوران بارداری

                                                        

۱۱ ماده غذایی مفید در دوران بارداری


در دوران بارداری، مصرف مواد غذایی سالم، مواد مغذی مناسب را برای رشد جنین تامین می کند.


در این مطلب به چند ماده غذایی مفید اشاره خواهیم کرد که هم برای مادر و هم برای جنین مفید است.۱- حبوبات،نخود،عدس،لوبیا،دانه سویا سرشار از فیبر،پروتئین،آهن،فولات،کلسیم و روی است.۲ - گوشت قرمز؛ گوشت گاو کم چرب سرشار از پروتئین،ویتامین B6، B12 ،نیاسین،روی،آهن با قابلیت جذب بالاست.گوشت گاو دارای ماده ای به نام «Choline» است که برای رشد مغز ضروری است.۳ - میوه های توتی: این نوع میوه ها سرشار از کربوهیدرات،ویتامین C،پتاسیم،فولات و فیبر است. ماده مغذی طبیعی در این میوه،مانع از آسیب سلول ها می شود.۴ کلم بروکلی: 
دارای فولات،فیبر،کلسیم،لوتین، Carotenoids Zaxanthin است.این گیاه ویتامین A را نیز تامین می کند.۵ - پنیر پاستوریزه شده: پنیر کلسیم،منیزیم،ویتامین B12 و پروتئین مورد نیاز بدن را برای مادر و جنین تامین می کند.۶ - تخم مرغ: اسیدآمینه هایی را که مادر و جنین برای رشد نیاز دارند،به بدن می رساند.۷ - شیر: منبع خوب کلسیم،فسفر و ویتامین D است که استخوان را تقویت می کند.شیر سرشار از پروتئین و ویتامین A و B است.۸ - آب پرتقال غنی شده: 
میزان ویتامین C وD در این میوه با شیر یکسان است.علاوه بر آن آب پرتقال سرشار از پتاسیم و فولاد نیز می باشد.۹ - ماهی آزاد: پروتئین،ویتامین های B و چربی های امگا۳ در آن برای رشد مغز جنین لازم است.۱۰ - غلات سبوس دار: 
غلات سبوس دار با اسیدفولیک و ویتامین B،آهن و روی غنی شده است.غلات سبوس دار نسبت به غلات بدون سبوس مانند نان سفید،برنج سفید و آرد سفید دارای ماده مغذی و فیبر بیشتری است.۱۱ - ماست کم چرب: 
این نوع لبنیات غنی از پروتئین،کلسیم،ویتامین های B و روی است.ماست ساده نسبت به شیر کلسیم بیشتری دارد.
اهمیت و نقش تغذیه با شیر مادر در رشد و بقاء‌ كودك:

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi

اهمیت و نقش تغذیه با شیر مادر در رشد و بقاء‌ كودك:

تغذیه انحصاری با شیر مادر به مفهوم تغذیه شیر خوار فقط با شیر مادر بدون مصرف هر نوع ماده غذایی دیگر حتی آب می باشد. این روش كه برای 6-4 ماه اول زندگی توصیه می شود در كاهش میزان ابتلاء و مرگ و میر شیر خواران و همچنین پیشگیری از بارداری در مادران نقش دارد. پس از این مدت باید تغذیه شیر خوار با غذاهای كمكی آغاز گردد در حالی كه تغذیه با شیر مادر را نیز تا پایان 2 سالگی ادامه می دهد.

تغذیه با شیر مادر علاوه بر اینكه خود یكی از استراتژیهای بسیار مهم برای رشد و بقاء كودكان (Gobef) است . در عین حال در صورت توقف تغذیه با شیر مادر از تاثیر تمام استراتژیهای دیگر هم كاسته می شود.

شیر مادر حاوی انواع مختلف عناصر ضد عفونی است كه در حال حاضر سالانه از مرگ و میر بیش از 7 میلیون از كودكان جهان ( كه عمدتآ ناشی از عفونتهای گوارشی و تنفسی است ) پیشگیری می كند. بطوریكه احتمال مرگ و میر ناشی از عفونتهای گوارشی و بیماریهای اسهالی در بین شیر خوارانی كه با شیر مادر تغذیه می شوند تا 25 برابر كمتر از شیرخوارانی است كه با شیر خشك تغذیه می شوند. بعلاوه تغذیه با شیر مادر در درمان بیماریها نیز نقش دارد بویژه در درمان اسهال كه از حجم مدفوع كاسته و حتی حجم محلول ORS مورد نیاز را كمتر می نماید.

تعداد گلبولهای سفید مقدار عناصر ضد عفونت و آنتی بادیهای موجود در آغوز،‌ دهها و صدها و بعضا هزاران برابر شیر مادر است و لذا آغوز را به عنوان اولین دوز واكسیناسیون بحساب می آورند.

تغذیه با شیر مادر در پیشگیری از بارداری تامین مناسب ترین وضعیت رشد و تكامل در شیرخواران تأمین حتی یك سوم از كالری مورد نیاز كودكان در سال دوم عمر،‌ جلوگیری یا كاهش احتمال بروز پاره ای از بیماریها در سنین بلوغ و بالاتر ،‌كاهش احتمال ابتلا به سرطان تخمدان ، ایجاد رابطه عاطفی مستحكم و دو طرفه بین مادر و فرزند كاهش خونریزی مادر بعد از زایمان كاهش احتمال بروز هیپوترمی نوزادان نارس نقش دارد.

تغذیه با شیر مادر از 98% از بارداریها پیشگیری می كند،‌ چنانچه شیر خوار از بدو تولد بطور انحصاری و بر حسب میل و تقاضای خود در روز و شب با شیر مادر تا پایان 6 ماهگی تغذیه شود ، ممكن است عادت ماهیانه مادر شروع نشود در صورت تغییر هر یك از شرایط مذكور مادر باید از وسیله مطمئن دیگری در كنار تغذیه با شیر مادر برای پیشگیری از بارداری استفاده نماید.

شیر مادر دارای بسیاری مزایای بی شمار دیگر است كه از آن جمله حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز كودك است.

به سهولت هضم شده و با كفایت تمام در بدن شیر خوار مورد استفاده قرار می گیرد و برای خانواده و جامعه نیز با صرفه است.سوء تغذیه

 

نوشته شده توسط:masouma ahmadi


سوء تغذیه

تعریف :

سوء تغذیه یکی از مهمترین علل مرگ و میر و ناتوانی در کودکان می باشد . عدم تعادل بین مواد غذایی و انرژی مصرفی با نیاز بدن برای رشد ، نگهداری وعملکرد اعضای بدن ، عامل ایجاد این ناهنجاری است .

کاوشیکور و ماراسموس ۲ نمونه از کمبود انرژی - پروتئین از این بیماری می باشند .

اختلاف بین این دو نمونه بر اساس عدم وجود ادم و تورم بین بافتی است که در کواشیوکور این ادم وجود دارد ولی در ماراسموس این علامت را نداریم . ماراسموس بدنبال عدم دریافت پروتئین و کالری است ولی کاوشیکور بدنبال عدم مصرف کافی پروتئین است .

اگر چه بعضی علامتها بین دو نمونه متفاوت است ولی در واقع مارسموس حاصل تطابق بدن با گرسنگی است ولی کاوشیکور ، حاصل عدم تطابق بدن با گرسنگی می باشد .

در این بیماران کمبود ریزمغذیها مثل آهن ، ید ، روی و نیز ویتامین ها مثل ویتامین  و  D  وجود دارد . اختلال یونی نیز در این بیماران دیده می شود مثل یونهای سدیم ، کلر ، پتاسیم ، هیدروژن .

سوء تغذیه هر اندام را حقیقتاً تحت تأثیر خودش قرار می دهد . اسیدهای آمینه محصول پروتئینها هستند که در عملکرد اندامها نقش مهمی دارند . همچنین رشد سیستم ایمنی و عملکرد فیزیولوژی اندامها تحت تأثیر این مواد می باشند .

* اهمیت بیماری

سازمان بهداشت جهانی تعداد کودکان مبتلا به سوء تغذیه را در جهان حدود ۱۵۰ میلیون نفر گزارش کرده است . حدود ۳۰ درصد کل کودکان زیر ۵ سال در کشورهای در حال توسعه وزنشان نسبت به سنشان کمتر از نرمال است و  دو سوم از این گروه در آسیا زندگی می کنند که ۵ برابر میزان در کشورهای پیشرفته می باشد و بقیه در آفریقا زندگی می کنند .

این کودکان از نظر رشد وزنی و رشد قدی دچار اختلال می باشند . این کودکان نقص در عملکرد ایمنولوژیکی دارند . این کودکان دچار اختلال رفتاری ، از جمله بی قراری ، عصبانیت ، هیجان و عدم توجه کافی هستند . تقریباً ۵۰ درصد از ۱۰ میلیون مرگ در کودکان زیر ۵ سال بدنبال سوء تغذیه رخ می دهد  

* علل :

عدم تغذیه کافی که شایعترین علت در کشورهای در حال توسعه است . تغذیه کافی از لحاظ میزان و کیفیت غذای خوراکی ( پروتئین ۱۵-۱۱ درصد ، چربی ۲۵-۲۰ درصد و کربوهیدراتها ۷۰-۶۰ درصد ) و نیز بهداشت غذا در جهت جلوگیری از عفونتها اهمیت دارد .

بیماری های مزمن نیز مثل بیماری های مزمن کلیوی ، عصبی - عضلانی ، قلبی - مادرزادی ، سرطانها و بیماریهای متابولیک مادرزادی و فیبروزسیستیک از علل مهم سوء تغذیه می باشند .

در کواشیوکورعدم دریافت پروتئین خوراکی کافی و یا عدم جذب مناسب پروتئین از طریق اسهال مزمن یا عفونتهای روده ای و یا از دادن پروتئین مثل خونریزی ، سوختگی و عدم ساخت پروتئین کافی در بدن بدنبال بیماریهای کبدی بوجود می آید .

علائم و نشانه ها : این بیماران دچار ضعف رشد وزنی و نقص در رشد قدی هستند ، تغییرات رفتاری بصورت بی قراری و عدم توجه کافی همراه با اختلال اضطراب ، بی علاقگی ( آپاتی ) و کاهش توجهات اجتماعی همراه است . علائم مربوط به کمبود ریزمغذیها و ویتامینها شامل :

 • آهن : علائم شامل :  بی حسی ، کم خونی ، سردرد ، کاهش عملکرد شناختی و تورم زبان ، تغییرات ناخن دست

 • ید : گواتر ، تأخیر در رشد و تغییرات و نقص فکری - مغزی

 • ویتامین آ : شب کوری ، ضایعات قرنیه چشم ، نقص در رشد و تغییرات مو دیده می شود .

 • ویتامین د : عدم رشد کافی ، ریکتز ، کمبود کلسیم

 • اسیدفولیک : تورم زبان ، کم خونی و اختلال عصبی - عضلانی

 • از دیگر علائم کاهش بافت زیرجلدی در پاها ،‌ دستها ، باسن و صورت . این بیماران ادم در انتهای اندامها دچار ادم می باشند .

 • در دهان تغییرات کنار لبها ،‌روی زبان و آتروفی پرزهای زبانی مشاهده می شود .

 • تغییرات در شکم بصورت اتساع شکمی ثانویه به ضعف ماهیچه های شکمی ظاهر شده  و نیز علائم بزرگی کبد را مشاهده می کنیم .

 •  پوست خشک و پوسته پوسته همراه با زخمهایی در نواحی برجسته بدن دیده می شود ، همراه با تغییرات تیره شدن پوست روی نواحی پوست بدنبال صدمات پوستی ، التهاب پوست شایع است و  تیره گی پوست در نواحی پوشیده بدن دیده می شود .

 • تغییرات ناخن بصورت شکاف های برآمده نیز وجود دارد  .

 • تغییرات مو شامل  نازک ، کم پشت ،  شکننده ، به آسانی کنده شده و رنگ مو به سمت قهوه ای تیره یا روشن تغییر می کند . حالت موها به صورت زبر و خشن تغییر می کند .

 • این بیماران مستعد به عفونت نیز هستند از جمله عفونتهای انگلی شایع است . تغییرات مغزی شامل عدم توجه ، بی حالی ، بی هوشی و کما نیز می باشد .

علائم آزمایشگاهی : علائم کم خونی ، کاهش میزان پروتئین خون و کاهش میزان کراتینین خون و کاهش قندخون مشاهده میشود . این بیماران از نظر عفونتهای خونی ، ادراری ، مدفوع باید چک شوند.

از نظر فیبروزسیستیک ، تست عرق چک می گردد .عملکرد کبد ، کلیه ، پانکراس نیز چک می گردد .

اندازه گیری قد ، وزن ، نسبت وزن به قد و نیز میزان قطر عضله غیرنرمال است .

درمان : ابتدا باید علت سوء تغذیه مشخص گردد و در سوء تغذیه نیاز کالری روزانه ۱۲۰ تا ۱۵۰ کالری به ازای هر کیلوگرم در روز است . در موارد شدید سوء تغذیه بستری باید انجام گیرد .

 • غذای روزانه باید حاوی پروتئین ، کالری ، انرژی و مواد غذایی ریز مغذی کافی بر اساس سن و جنس و فعالیت روزانه باشد .

 • غذای وی باید بهداشت کافی را داشته باشد .

 • در ۲ هفته اول غذای فرد با سوء تغذیه شدید باید با غلظت ۵۰ درصد تهیه گردد بتدریج غلظت آن را افزایش داده و به غلظت ۱۵۰ درصد رساند .

 • آنتی بیوتیکها باید بصورت پیشگیری و در صورت نیاز به میزان دوز درمانی  برای ۵ تا ۱۰ روز تنظیم شود .

 • در موارد شدید می توان مایعات درمانی را از طریق داخل صفاقی و یا داخل استخوانی تزریق کرد .

 • مصرف روغنهای گیاهی بهتر از روغنهای است زیرا بهتر جذب می شوند  .

 • شروع مصرف داروهای ویتامینی و نیز ریزمغذیها مثل آهن ، روی ، کلسیم 

  • تعداد کل صفحات:2 
 • 1  
 • 2